Şikayet

Betsat Şikayet


giriş

Kullanmaya başladığınız Betsat sitesinde bir problem yaşadığınızı görüyor iseniz, çevrimiçi hizmet anlayışında teknik bir aksaklık yaşadığınızı görüyor iseniz, Betsat şikayet şeklinde bildirimleri müşteri hizmetlerine yapmanız tavsiye edilecektir. Bazı kullanıcıların tercih ettiği forum siteleri, şikayet siteleri hiçbir zaman karşılaştığınız şikayet konusunun çözülmesi anlamına gelmeyecektir. Çekinmeden, tereddüt duymadan, 7/24 hizmet veren müşteri hizmetleri ekipleri ile görüşmeli ve şikayet konusunu gündeme getirmelisiniz.

Betsat Şikayetleri Nereye Bildirilir?

Bir konuyu, bir şikayet konusunu gündeme getirmeyi düşünüyor iseniz, karşınızda müşteri hizmetleri vardır. Betsat canlı destek kullanabileceğiniz bir seçenektir. Betsat mail adresleri kullanabileceğiniz diğer seçeneği işaret etmektedir. Müşteri Destek Hizmetleri için, promosyonlar için, belge talepleri için, casino oyunları için hazırlanmış ayrı ayrı mail adresleri bulunmaktadır. Tamamına şikayet konusunu bildirebilirsiniz.

Betsat Şikayetler İle İlgilenir mi?

İlettiğiniz Betsat şikayet konuları mutlaka incelenecektir. Hangi üyenin başvuru yaptığının, hangi konu hakkında başvuru yaptığının ya da şikayet başlığını açtığının hiç bir önemi bulunmamaktadır. Herkese aynı mesafede yaklaşılır. Açılacak şikayet konusu hakkında üyenin söyleyecekleri mutlaka dinlenecek, çözüm yöntemleri müşteri hizmetleri tarafından anlatılacaktır. Ayrıca site kaynaklı bir hatanın ya da üye kaynaklı bir hatanın ortaya çıkması da önemli değildir. Tamamında çözüm üretileceğini göreceksiniz.

Betsat Şikayetleri Geri Dönüş Süresi

Betsat şikayet şeklinde bildirim gönderildiğinde, müşteri hizmetlerinin mail adresleri kısmı kullanıldığında, geri dönüş için beklemeniz gereken süre, sadece 60 dakika olacaktır. Bu süre içerisinde inceleme yapılacak, konu hakkında bilgi ve belgeye toparlanıp tarafınıza  bilgi verilecektir. Canlı destek üzerinden görüşme yaptığınızda ise, eğer görsel destekli, yazılı destekli bir cevap verilmeyecek ise, anında çözülecek bir durum ise, canlı destek görüşme süresi içerisinde sorun ortadan kaldırılıp, memnuniyetleriniz elde edilecektir. İstediğiniz gün, istediğiniz saat bu konuyu müşteri hizmetleri üzerinden denemeniz ve olumlu geri dönüşleri, bizzat tespit etmeniz mümkündür. Eğer yapılan işlemlerde, tüm işlemler kapsamında bir inceleme yapılacak ise, üyelerin talepleri doğrultusunda bilgiler, belgeler, görsel destekler ile geri dönüş sağlanacak ise, hem canlı destek hattı, hem de elektronik posta servisleri üye olan şahıstan süre talep edecektir. Talep edilen süre maksimum 24 saat olacaktır ve talep edilen maksimum 24 saatlik süre dolmadan, geri dönüş sağlanacaktır.